L0603C47NJRMST is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Johanson Technology Inc.
In Stock: 40.915
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Murata Electronics
Eaton - Electronics Division
47 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 700mOhm Max 0603 (1608 Metric)
KEMET METCOM MPX Power Inductors | Digi-Key Daily
L0603C47NJRMST
DigiKey Part Number
399-9573-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L0603C47NJRMST
Description
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
L0603C47NJRMST Models
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
17 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.6GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)