F462BS823K1K0A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.082 µF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
F462BS823K1K0A
DigiKey Part Number
399-F462BS823K1K0A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BS823K1K0A
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
300V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)