ESY478M010AL6AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 325
Chemi-Con
In Stock: 487
In Stock: 794
Nichicon
In Stock: 250
Nichicon
In Stock: 427
In Stock: 328
4700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
ESY478M010AL6AA
DigiKey Part Number
399-ESY478M010AL6AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY478M010AL6AA
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY478M010AL6AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.72 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.4 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
15 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C