ESX477M025AH2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 7.695
Datasheet
TDK
In Stock: 963
TDK
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Nichicon
In Stock: 817
Nichicon
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 165mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
ESX477M025AH2AA
DigiKey Part Number
399-ESX477M025AH2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESX477M025AH2AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESX477M025AH2AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
531 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
590 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
165 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
165mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C