ESK476M063AG3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 972
New at DigiKey
Image for ESK476M063AG3AA is not available
ESK476M063AG3AA
DigiKey Part Number
399-ESK476M063AG3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK476M063AG3AA
Description
47 63 VV
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C