ESK227M050AH2AA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 0
Panasonic Industry
In Stock: 52
Nichicon
Nichicon
New at DigiKey
Image for ESK227M050AH2AA is not available
ESK227M050AH2AA
DigiKey Part Number
399-ESK227M050AH2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK227M050AH2AA
Description
220 50V
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C