ESK227M063AH2EA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 6.026
Panasonic Industry
In Stock: 1.965
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 52
Nichicon
Nichicon
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK227M063AH2EA
DigiKey Part Number
399-ESK227M063AH2EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK227M063AH2EA
Description
CAP ALUM RAD 85C
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK227M063AH2EA Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
492 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C