ESE475M050AC3AA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
Würth Elektronik
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ESE475M050AC3AA
DigiKey Part Number
399-ESE475M050AC3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESE475M050AC3AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESE475M050AC3AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
43.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C