ESH475M050AC3KA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
In Stock: 532
Chinsan (Elite)
In Stock: 741
In Stock: 642
In Stock: 37
4.7 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH475M050AC3KA
DigiKey Part Number
399-ESH475M050AC3KATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-ESH475M050AC3KACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH475M050AC3KA
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH475M050AC3KA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C