ELH478M080AR6AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4.7 mF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
ELH478M080AR6AA
DigiKey Part Number
399-ELH478M080AR6AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELH478M080AR6AA
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELH478M080AR6AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.698 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C