ELG688M035AS2AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Surge
Surge
6.8 mF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG688M035AS2AA
DigiKey Part Number
399-ELG688M035AS2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG688M035AS2AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG688M035AS2AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.668 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C