EDH476M100S9RAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 45.773
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
47 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH476M100S9RAA
DigiKey Part Number
EDH476M100S9RAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH476M100S9RAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH476M100S9RAA Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
312.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C