EDH476M025S9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 10.860
Rubycon
In Stock: 892
Upgrade
Rubycon
In Stock: 290
Chemi-Con
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDH476M025S9GAA
DigiKey Part Number
EDH476M025S9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH476M025S9GAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDH476M025S9GAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
81.25 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C