EMZA250ARA470MF61G
DigiKey Part Number
565-EMZA250ARA470MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA250ARA470MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA250ARA470MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA250ARA470MF61G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMZA250ARA470MF61G Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
96 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
360 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C