EDH108M035S9TAA
DigiKey Part Number
399-EDH108M035S9TAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDH108M035S9TAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDH108M035S9TAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH108M035S9TAA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EDH108M035S9TAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C