C967U472MZWDBAWL50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
C967U472MZWDBAWL50
DigiKey Part Number
399-C967U472MZWDBAWL50-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C967U472MZWDBAWL50
Description
CAP CER DISC SAFETY
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C967U472MZWDBAWL50 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)