C2220C474K5RACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 8.908
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Knowles Syfer
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
C2220C474K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C2220C474K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220C474K5RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220C474K5RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220C474K5RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2220C474K5RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)