C1812C474M3JACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 263
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 36
0.47 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor U2J 1810 (4525 Metric)
KEMET U2J Dielectric MLCCs | Digi-Key Daily
C1812C474M3JACTU
DigiKey Part Number
399-C1812C474M3JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1812C474M3JACTU
Description
CAP CER 0.47UF 25V U2J 1812
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1812C474M3JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Package / Case
1810 (4525 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)