C1206X105M9RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 2.858
Datasheet
Upgrade
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 485
Knowles Syfer
Knowles Syfer
TDK
1 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206X105M9RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206X105M9RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X105M9RACTU
Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206X105M9RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)