C0603C472J5RECTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 25
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Similar
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0603C472J5RECTU
DigiKey Part Number
399-C0603C472J5RECTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C472J5RECTU
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C472J5RECTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)