C0603C103J8RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 84.186
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2.530
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
10000 pF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603C103J8RALTU
DigiKey Part Number
399-C0603C103J8RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C103J8RALTU
Description
CAP CER 10000PF 10V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C103J8RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)