C0603C102J1RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 9.334
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2.584
Datasheet
In Stock: 181
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603C102J1RALTU
DigiKey Part Number
399-C0603C102J1RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C102J1RALTU
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C102J1RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)