C0402C182J4RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 17.145
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 59.856
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
In Stock: 198
YAGEO
Similar
Taiyo Yuden
1800 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
cut-tape-render
C0402C182J4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C182J4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C182J4RACTU
Description
CAP CER 1800PF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C182J4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)