C0402C182J3RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 59.856
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 16.537
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 198
YAGEO
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
1800 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
cut-tape-render
C0402C182J3RACTU
DigiKey Part Number
399-C0402C182J3RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C182J3RACTU
Description
CAP CER 1800PF 25V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C182J3RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)