ALS81P123NS400 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
12000 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS81P123NS400
DigiKey Part Number
ALS81P123NS400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS81P123NS400
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS81P123NS400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
18.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
25.7 A @ 10 kHz
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
7.717" (196.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C