ALS80G103NT450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALS80G103NT450
DigiKey Part Number
ALS80G103NT450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80G103NT450
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80G103NT450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
18.8 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
26.1 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
8.740" (222.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C