ALS70H332KF350 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 9
In Stock: 0
3300 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 59mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALS70H332KF350
DigiKey Part Number
ALS70H332KF350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H332KF350
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H332KF350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
9.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.2 A @ 10 kHz
Impedance
36 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
59mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C