ALS70A434NW040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
430000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70A434NW040
DigiKey Part Number
ALS70A434NW040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A434NW040
Description
CAP ALUM 430000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A434NW040 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
33 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
33.9 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
8 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
6.732" (171.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C