ALS70A363LM100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 51
36000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13mOhm @ 100Hz 19000 Hrs @ 85°C
ALS70A363LM100
DigiKey Part Number
ALS70A363LM100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A363LM100
Description
CAP ALUM 36000UF 20% 100V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A363LM100 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
25.3 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
28.8 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
12 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
5.236" (133.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
19000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C