ALS30A472NF350 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Chemi-Con
4.7 mF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
ALS30A472NF350
DigiKey Part Number
399-ALS30A472NF350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A472NF350
Description
CAP ALUM SCRW TERM 85C
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS30A472NF350 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
14.7 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
21.7 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C