E36L421CSN472ME97U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Image for E36L421CSN472ME97U is not available
E36L421CSN472ME97U
DigiKey Part Number
565-E36L421CSN472ME97U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E36L421CSN472ME97U
Description
CAP ALUM 4.7MF 20% 420V SCREW CH
Detailed Description
4.7 mF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.858" (98.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
420 V
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C