ALF20C391EF500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead 345mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
KEMET Press-Fit Capacitors | Digi-Key Daily
KEMET Press-Fit Capacitors These Capacitors Don’t Need Solder!
ALF20C391EF500
DigiKey Part Number
ALF20C391EF500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF20C391EF500
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALF20C391EF500 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.09 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.59 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
242 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
345mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C