ALC40G272EP250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.7 mF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 62mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALC40G272EP250
DigiKey Part Number
399-ALC40G272EP250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC40G272EP250
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ALC40G272EP250 Models
Ripple Current @ Low Frequency
7.05 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
12.03 A @ 10 kHz
Impedance
42 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
62mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C