MCO500-12IO1
DigiKey Part Number
MCO500-12IO1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCO500-12IO1
Description
SCR MODULE 1.2KV 880A Y1-CU
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.2 kV 880 A Single Chassis Mount Y1-CU
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Manufacturer
IXYS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
300 mA
Packaging
Box
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
17000A, 16000A
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Structure
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.2 kV
Package / Case
Y1-CU
Current - On State (It (AV)) (Max)
560 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
880 A