MCD312-16IO1
DigiKey Part Number
MCD312-16IO1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCD312-16IO1
Description
SCR MODULE 1.6KV 520A Y1-CU
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.6 kV 520 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Y1-CU
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Manufacturer
IXYS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
150 mA
Packaging
Box
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
9200A, 10100A
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
150 mA
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes
1 SCR, 1 Diode
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.6 kV
Package / Case
Y1-CU
Current - On State (It (AV)) (Max)
320 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
520 A