IXTP3N100P is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 959
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 185
N-Channel 1000 V 3A (Tc) 125W (Tc) Through Hole TO-220-3
IXTP3N100P
DigiKey Part Number
IXTP3N100P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP3N100P
Description
MOSFET N-CH 1000V 3A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.8Ohm @ 1.5A, 10V