IXFN44N50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 299
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Microchip Technology
In Stock: 16
STMicroelectronics
In Stock: 31
STMicroelectronics
In Stock: 16
N-Channel 500 V 44A (Tc) 520W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
IXFN44N50
DigiKey Part Number
IXFN44N50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN44N50
Description
MOSFET N-CH 500V 44A SOT-227B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
270 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8400 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
520W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 500mA, 10V