IXFH58N20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 496
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 3.421
Infineon Technologies
STMicroelectronics
In Stock: 95
STMicroelectronics
N-Channel 200 V 58A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
HiPerFET_TO-247-3
IXFH58N20
DigiKey Part Number
IXFH58N20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH58N20
Description
MOSFET N-CH 200V 58A TO247AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
220 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4400 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 29A, 10V