DSB60C45HB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Panjit International Inc.
STMicroelectronics
In Stock: 222
STMicroelectronics
In Stock: 377
In Stock: 415
In Stock: 515
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 30A Through Hole TO-247-3
DSB60C45HB
DigiKey Part Number
DSB60C45HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSB60C45HB
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 30A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 30 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 mA @ 45 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A