Image for MDVB1-31SSL is not available
MDVB1-31SSL
DigiKey Part Number
MDVB1-31SSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDVB1-31SSL
Description
CONN MICRO-D RCPT 31POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Mfr
Contact Type
Signal
Series
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Packaging
Bulk
Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions
Wire Gauge
24-32 AWG
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C