IS61LPS102436A-166TQLI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 57
Datasheet
In Stock: 71
In Stock: 0
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 36Mbit Parallel 166 MHz 3.5 ns 100-LQFP (14x20)
IS61LPS102436A-166TQLI
DigiKey Part Number
IS61LPS102436A-166TQLI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IS61LPS102436A-166TQLI
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IS61LPS102436A-166TQLI Models
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tray
Access Time
3.5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)