Image for TT61N12KOFKHPSA1 is not available
TT61N12KOFKHPSA1
DigiKey Part Number
448-TT61N12KOFKHPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TT61N12KOFKHPSA1
Description
SCR MODULE 1.2KV 120A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.2 kV 120 A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount Module
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.4 V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
120 mA
Packaging
Tray
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
1550A @ 50Hz
Part Status
Obsolete
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Structure
Common Cathode - All SCRs
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.2 kV
Package / Case
Module
Current - On State (It (AV)) (Max)
76 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
120 A