TT330N16KOFTIMHPSA1
DigiKey Part Number
448-TT330N16KOFTIMHPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TT330N16KOFTIMHPSA1
Description
SCR MODULE 1.6KV 520A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR Module 1.6 kV 520 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module
Category
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 mA
Packaging
Tray
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
12500A @ 50Hz
Part Status
Active
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Structure
Series Connection - SCR/Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Number of SCRs, Diodes
2 SCRs
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Off State
1.6 kV
Package / Case
Module
Current - On State (It (AV)) (Max)
330 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
520 A