IRU1010-18CYTR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 409
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 15.980
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 3.090
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
IRU1010-18CYTR
DigiKey Part Number
IRU1010-18CYTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRU1010-18CYTR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
7V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V