IPD65R1K4C6ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD65R1K4C6ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD65R1K4C6ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD65R1K4C6ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD65R1K4C6ATMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 3.2A TO252-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 3.2A (Tc) 28W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
EDA/CAD Models
IPD65R1K4C6ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
225 pF @ 100 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
28W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4Ohm @ 1A, 10V