IDH16S60CAKSA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Infineon Technologies
In Stock: 1.439
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.350
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 88
Diode 600 V 16A Through Hole PG-TO220-2-2
IDH16S60CAKSA1
DigiKey Part Number
IDH16S60CAKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDH16S60CAKSA1
Description
DIODE SIL CARB 600V 16A PGTO2202
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
650pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-2-2
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 16 A