GS66516TTRXUMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 650 V 60A (Tc) Surface Mount
GS66516TTRXUMA1
DigiKey Part Number
448-GS66516TTRXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-GS66516TTRXUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-GS66516TTRXUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS66516TTRXUMA1
Description
GS66516T-TR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
32mOhm @ 18A, 6V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
1.3V @ 14mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12.1 nC @ 6 V
Part Status
Obsolete
Vgs (Max)
+7V, -10V
FET Type
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
520 pF @ 400 V
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V