FS500R17OE4DB81BPSA1
DigiKey Part Number
448-FS500R17OE4DB81BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS500R17OE4DB81BPSA1
Description
IGBT MOD 1700V 500A AG-ECONOPP
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1700 V 500 A Chassis Mount AG-ECONOPP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS500R17OE4DB81BPSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
3 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
40 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Phase Inverter
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Supplier Device Package
AG-ECONOPP
Current - Collector (Ic) (Max)
500 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 500A