BSM75GB120DN2HOSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Infineon Technologies
In Stock: 20
Datasheet
Image for BSM75GB120DN2HOSA1 is not available
BSM75GB120DN2HOSA1
DigiKey Part Number
BSM75GB120DN2HOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM75GB120DN2HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 105A 625W MOD
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Half Bridge 1200 V 105 A 625 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1.5 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
5.5 nF @ 25 V
Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
105 A
Power - Max
625 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3V @ 15V, 75A