BSC098N10NS5ATMA1
DigiKey Part Number
BSC098N10NS5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC098N10NS5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC098N10NS5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC098N10NS5ATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 60A TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 60A (Tc) 2.5W (Ta), 69W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-7
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSC098N10NS5ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 36µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2100 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 69W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.8mOhm @ 30A, 10V